ورود
عضویت
دوره درس گفتار 2 (مطالعه زن و خانواده) - آیین نامه برگزاری دوره
                                                           آیین نامه دوره نیمه حضوری مباحث زن و خانواده «درس گفتار2»
تعریف دوره
دوره نیمه حضوری مطالعات زن و خانواده  که با مشارکت برخی نهادهای آموزشی و فرهنگی کشور برگزار می شود، ارائه کننده مجموعه ای از مباحث زن و خانواده در قالب یکصد جلسه آموزشی است. کلاس های رفع اشکال این دوره برای شرکت کنندگان ساکن در قم بصورت حضوری و برای متقاضیان ساکن در بقیه نقاط بصورت وب کنفرانسی(آنلاین) برگزار می شود. محور اصلی محتوای این دوره، بسته آموزشی صوتی-تصویری «درس گفتار» می-باشد که از سوی مرکز تحقیقات زن و خانواده تولید گردیده است.این دوره مبتنی بر سامانه آموزش مجازی مرکز تحقیقات زن و خانواده که مشابه سامانه آموزش مجازی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران می باشد، برگزار می شود.


هدف
هدف از برگزاری این دوره ارتقای سطح علمی کنشگران در عرصه مطالعات زن و خانواده و انتقال آسان تر و گسترده‌تر مفاهیم این عرصه و نیز زمینه¬سازی برای تربیت مبلغان، کنشگران و مدیران ارزشی و آشنا با مباحث تخصصی در حوزه زن و خانواده می¬باشد. برگزاری نیمه¬حضوری این دوره به منظور تسهیل دسترسی مخاطبان به دیدگاه¬های علمی و دینی در این عرصه صورت می پذیرد.


شرایط پذیرش در دوره
شرایط شرکت کنندگان در دوره آموزشی نیمه حضوری مباحث زن و خانواده عبارت است از:
1. داشتن حداقل سطح2 حوزه یا کارشناسی
2. تکمیل فرم ثبت نام الکترونیکی ( با مراجعه به پورتال مرکز تحقیقات زن و خانواده بخش درس گفتار2، منوی سمت راست،قسمت ثبت نام)
تذکر:
با توجه به آنکه این دوره با مشارکت برخی نهادهای آموزشی، فرهنگی برگزار می شود، هر یک از نهادهای مشارکت کننده می توانند از اعضای وابسته به آن نهاد، تعهد شرکت در برخی دروس مهارتی و جنبی جهت تامین اهداف مد نظر آن مرکز را اخذ نماید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مرکزی که به آن وابستگی سازمانی دارید و در فرم ثبت نام، اسم آن را ذکر خواهید نمود، ارتباط برقرار نمایید).


شیوه برگزاری دوره
مرکز تحقیقات زن و خانواده تامین محتوای این دوره را بر عهده خواهد داشت. سایر مراکز مشارکت کننده به ساماندهی امور اجرایی مربوط به متقاضیان دارای وابستگی سازمانی به نهاد خود مبادرت می ورزند. لذا تامین اساتید و تنظیم برنامه زمانبندی، برگزاری آزمون ها و صدور گواهی ( با مشارکت هر یک از نهادهای مشارکت کننده) بر عهده مرکز تحقیقات زن و خانواده می¬باشد. سایر نهادهای مشارکت کننده نیز ساماندهی گروه های مباحثاتی، تمهید مکان و امکانات برگزاری کلاس های غیر حضوری (آنلاین) در شهرستان ها و اخذ آزمون ها را بر عهده خواهند داشت.


نظام آموزشی دوره
1-    محتوای دوره  بر پایه مطالب ارائه شده در بسته آموزشی «درس¬گفتار» و مبتنی بر جدول زمانبندی دوره ( که در منوی سمت راست بخش درس گفتار پورتال مرکز تحقیقات زن و خانواده قابل دسترسی است) تنظیم شده است.
2-    دوره در دو مرحله مقدماتی و تکمیلی برگزار میگردد.
3-    شرکت کنندگان با مراجعه به سایت مرکز تحقیقات زن و خانواده در قسمت آموزش مجازی با انتخاب درس موردنظر، فیلم مربوط به هر جلسه را ملاحظه و متن مرتبط با آن درس را مطالعه می نمایند.دانشپژوه چنانچه در هنگام ثبت نام گزینه «مباحثه محور» را انتخاب کرده باشد، بصورت هفتگی، با اعضای گروه خود به مباحثه بخش مقرر شده برای آن هفته می پردازد. (گروه های مباحثاتی از طریق نهادی که فرد به آن وابستگی سازمانی دارد ساماندهی می شود)
در صورتی که فرد گزینه «مطالعه محور»را هنگام ثبت نام انتخاب کرده باشد، مطالب مقرری(اعم از فیلم و متن) را مطالعه و صرفا در زمان جلسه رفع اشکال، بصورت حضوری در قم یا غیرحضوری (آنلاین)، پاسخ اشکالات خود را از استاد دریافت می نماید.ممکن است در صورت وجود درخواست و امکان هماهنگی، افرادی که به زیرساخت های لازم برای حضور در کلاسهای آنلاین دسترسی ندارند،در مرکز از پیش تعیین شدهای در محل سکونت خویش بصورت گروهی در کلاسهای رفع اشکال شرکت نمایند. همچنین ممکن است فایل آف لاین آن نیز در اختیار افراد قرار گیرد.
تذکر:
جهت سهولت بیشتر مجموعه مباحث در قالب پک درس¬گفتار در اختیار دانش پژوهان قرار گرفته است که درصورت عدم امکان دسترسی به اینترنت و یا بروز مشکلات فنی و... بتوانند درس ها را ملاحظه نمایند.
4-    دانش پژوهان هنگام مطالعه و مباحثه، سوالات و اشکالات خود را یادداشت نموده و تا 48 ساعت پیش از برگزاری هر جلسه رفع اشکال، سوالات و اشکالات خود را به آدرس ایمیل اعلامی مدیریت آموزش مرکز تحقیقات زن و خانواده ارسال می نمایند.
5-    در پایان هر یک از عناوین آموزشی، آزمون جهار گزینه ای از مطالب آن محور به صورت اینترنتی و از طریق سامانه آموزش مجازی دوره برگزار خواهد شد.این آزمون ده نمره خواهد داشت و حاوی ده سوال خواهد بود.
6-    در پایان هر مرحله نیز آزمون جامعی از کلیه مباحث اخذ خواهد شد.
تذکر:
سیستم دوره به گونه ای طراحی شده است که مجموع نمرات محاسبه می گردد و نمره قبولی برای هر درس تعیین نشده است. به این معنا که هر فرد ممکن است نمره مناسبی از آزمون پایان هر درس اخذ نکند ولی مجموع نمرات آن به حد نصاب قبولی در دوره(200نمره از 300نمره) برسد.
      نهادهای مشارکت کننده می توانند از دانش پژوهان خود بخواهند در پایان بخش هر مرحله، به ارائه یک پژوهش مبادرت نمایند.
7-    هر یک از نهادهای متقاضی می توانند بر حسب نیازهای خود، برخی دروس جنبی و تکمیلی را برای مخاطبین خود در دوره بگنجانند.
8-    گواهی پایان دوره از سوی مرکز تحقیقات زن و خانواده و نهادی که فرد به آن وابستگی سازمانی دارد بصورت مشترک صادر می شود. این گواهی به افرادی اعطا می شود که حداقل، نمره 200 را از مجموع 300 نمره دوره کسب نمایند:
9-    شرکت در کلاس رفع اشکال  به صورت حضوری یا آنلاین مشمول اخذ 2 امتیاز تشویقی می شود.

 

ردیف          عنوان فعالیت مجموع بارنمرات حدنصاب نمره جهت دریافت گواهی                           توضیحات
1 مجموع نمرات آزمون های عناوین آموزشی ترم اول        90   95 هر آزمون 10 نمره و مجموع عناوین 21 عنوان می باشد.
ترم دوم       120 105
2  آزمون پایان ترم(آزمون جامع)  ترم اول       40     
ترم دوم       50
3 مجموع نمرات          300 200


تذکر:
          آزمون ها دارای نمره منفی نخواهد بود.
10-     آزمون پایان هر درس بلافاصله پس از کلاس رفع اشکال به مدت 36 ساعت(بصورت شبانه روزی) برگزار خواهد شد. شرکت کنندگانی که نتوانند به هر دلیلی در آزمون آن درس شرکت نمایند، قادر خواهند بود در آزمون جبرانی آن درس که روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته پس از برگزاری کلاس رفع اشکال برگزار می گردد، شرکت نمایند.  

11-     در خصوص آزمون های جامع پایان مراحل اول و دوم نیز یک نوبت آزمون جبرانی برای هریک برگزار می شود.

12- دومین دوره آموزشی نیمه حضوری مباحث زن و خانواده «درس گفتار2» تکرار دوره قبلی بوده و مختص علاقمندانی است که در دوره «درس گفتار1» شرکت نکرده باشند. لازم به ذکر است دوره ای تحت عنوان «گام نخست» به عنوان دوره تکمیلی «درس گفتار 1» برگزار خواهد شد، که متعاقبا از طریق پرتال مرکز تحقیقات زن و خانواده به آدرس wrc.ir   اطلاع رسانی خواهد شد.                                                                              گروه خدمات آموزشی مرکز تحقیقات زن و خانواده
 

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ، مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 17018
کاربران آنلاین :     8
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397