دومین دوره گام نخست - آیین نامه برگزاری دوره

                                                                             آیین نامه دوره مجازی مهارت افزایی سبک زندگی خانوادگی«گام نخست»

تعریف دوره
دوره مجازی مهارت‌افزایی سبک زندگی خانوادگی «گام نخست»، ارائه‌کننده مجموعه‌ای از مباحث پیرامون مهارت‌افزایی، سبک زندگی خانوادگی و دینی است. محور اصلی محتوای این دوره، بسته آموزشی صوتی- تصویری «گام نخست» است که توسط معاونت ترویج و همکاری‌های علمی پژوهشکده زن و خانواده تولید گردیده است. این دوره در سامانه آموزش مجازی این پژوهشکده برگزار می‌شود.

اهداف
از اهداف دوره می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1.    توانمند‌سازی فعالان فرهنگی در زمینه‌های علمی، اجتماعی و مهارتی در عرصة سبک زندگی دینی
2.    ارتقای علمی طلاب و دانشجویان در عرصه مطالعات زن، خانواده و سبک زندگی خانوادگی
3.    زمینه سازی برای تربیت مبلغان، کنشگران و مدیران ارزشی و آشنا با مباحث تخصصی حوزه زن و خانواده به منظور کاستن از خلاءهای موجود
4.    زمینه‌سازی برای ایجاد شبکة فعالان فرهنگی در موضوع سبک زندگی
5.    زمینه‌سازی برای حمایت موثر از کنشگران فرهنگ دینی در شهرهای مختلف
6.    استمرار ارتباط علمی با گروه‌های آموزش دیده مرکز در دوره‌های پیشین

مخاطبان
1.    - طلاب سطح2 و بالاتر حوزههاي علميه، دانشجويان مقطع کارشناسي و بالاتر دانشگاه‌ها، کارشناسان و علاقه‌مندان به مباحث سبک زندگي خانوادگي
2.    - مديران فرهنگي، کارشناسان، مشاوران، پژوهشگران، مبلغان و اساتيد حوزه و دانشگاه
3.    - مددکاران و مشاوران خانواده و دانشجويان فعال در عرصة زن و خانواده
4.    - معلمان و مشاوران نخبة آموزش و پرورش
5.    معاونان و کارشناسان امور خانواده در نهادهاي دولتي و غيردولتي
6.    - سرگروه‌ها و مربيان طرح شجرة طيبه صالحين
7.    - دانش‌پژوهان شرکت کننده در دورههاي آموزشی پژوهشکده زن و خانواده به ویژه دوره "درسگفتار"

شیوه برگزاری دوره
1.    محتوای دوره بر پایه مطالب ارائه شده در بسته آموزشی صوتی- تصویری «گام نخست» و مبتنی بر جدول زمان‌بندی دوره (که در منوی سمت راست بخش «گام نخست» پورتال پژوهشکده زن و خانواده قابل دسترسی است) تنظیم شده است.
2.    دوره فوق در سه ترم آموزشی برگزار می‌گردد.
3.    شرکت‌کنندگان پس از تکمیل ثبت‌نام و ایجاد دسترسی جهت ورود به سامانهLMS  توسط پژوهشکده، همزمان با شروع دوره به بخش سامانه آموزش مجازی سایت مراجعه  و با ورود به صفحه خانگی خود و انتخاب درس مورد نظر، فیلم و صوت مربوط به هر جلسه را ملاحظه و متن مرتبط به آن درس را مطالعه خواهند نمود.
4.    جهت سهولت یا استفاده بیشتر، یا به خاطر عدم امکان دسترسی به اینترنت، بروز مشکلات فنی در برخی مواقع، بایگانی داشتن محتوای دوره و... ، مجموعه مباحث در قالب بسته آموزشی صوتی- تصویری «گام نخست» در صورت تقاضا در اختیار دانش پژوهان قرار داده می‌شود.
توجه : با توجه به اینکه جهت بهره گیری بهتر مخاطبان از محتوای دوره، فیلم‌های جلسات دارای زیرنویس و اسلاید هستند، توصیه می‌شود که دانش پژوهان گرامی در کنار صوت و متن جلسات از فیلم‌های با کیفیت دوره نیز استفاده نمایند.
5.    در پایان هر یک از عناوین آموزشی، آزمون چهار گزینه‌ای از مطالب آن محور به صورت اینترنتی و از طریق سامانه آموزش مجازی برگزار خواهد شد. این آزمون حاوی ده سوال بوده و ده نمره خواهد داشت.
6.    آزمون‌ها نمره منفی نخواهند داشت.
7.    آزمون‌های دروس هر ترم تا پایان آن ترم فعال خواهند بود.
8.    گواهی پایان دوره از سوی پژوهشکده زن و خانواده (و نهادی که فرد به آن وابستگی سازمانی دارد، در صورت وجود تفاهم‌نامه میان پژوهشکده و نهاد مربوطه، بصورت مشترک)) صادر می‌شود. این گواهی به دانش‌پژوهانی که حداقل 140 امتیاز از مجموع 200 امتیاز دوره را کسب نمایند اعطا می‌گردد.

 

ردیف

عنوان فعالیت

مجموع بارم نمرات

حدنصاب نمره جهت دریافت گواهی

توضیحات

1

مجموع نمرات آزمون‌های دروس

ترم اول

75

140 از 200 امتیاز

 مجموع عناوین 18عنوان می باشد.

ترم دوم

60

ترم سوم

65

نحوه ثبت نام

  1. تکمیل فرم ثبت نام الکترونیکی (با مراجعه به پورتال پژوهشکده زن و خانواده بخش «گام نخست»، منوی سمت راست، قسمت ثبت نام)

تخفیفات  

موارد

آزاد

طلاب و ثبت نام گروهی تخفیف (30%)

  1. شرکت در دوره

 

180000

126000

  1. تهیه پک

 

75000

75000

  1. ارسال پک

 

15000

15000

  1. صدور گواهی

 

10000

10000

  1. ارسال گواهی

 

15000

15000

        جمع

290000

241000

تخفیف شامل طلاب  و گروهی

ثبت نام گروهی: 10 نفر

امتیازها

1.تشکیل جلسات مباحثه و ارسال گزارش تصویری به آموزش مرکز

توجه:دانش پژوهان علاقه‌مند می‌توانند گروه‌های مباحثه حضوری یا غیرحضوری(فضای مجازی) تشکیل داده و به مباحثه دروس بپردازند. امتیاز مباحثه دروس مربوطه، بعد از ارسال گزارش تصویری و نام و نام خانوادگی افراد گروه توسط یکی از اعضای گروه، برای اعضا در نظر گرفته خواهد شد.

2.شرکت(آنلاین یا حضوری) در کلاس های رفع اشکال (در صورت برگزاری)

توجه: در صورت درخواست برگزاری کلاس رفع اشکال و ارسال سوالات و اشکالات از سوی دانش پژوهان، امکان هماهنگی با برخی اساتید جهت تشکیل کلاس وجود دارد. دانش پژوهان در صورت تمایل، هنگام مطالعه و مباحثه، سوالات خود را به آدرس ایمیل(majazi@wrc.ir)، شماره آموزش مرکز(09011067477) در پیام رسان سروش و یا از طریق صفحه خانگی خود در سامانه آموزش مجازی(lms.wrc.ir) ارسال نمایند.

توجه

پژوهشکده زن و خانواده آمادگی لازم را برای برگزاری این دوره با مشارکت نهادهای مختلف به ویژه مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه خواهران و برادران و دانشگاه‌های سراسر کشور با حضور طلاب و دانشجویان دارد. این مراکز و موسسات در صورت مشارکت برای اجرای دوره طبق تفاهم‌نامه‌ای توافقی از تخفیفات ویژه برخوردار خواهند شد. طبق تفاهم نامه مرکز تحقیقات زن و خانواده تامین محتوا و اساتید، تنظیم برنامه زمانبندی، برگزاری آزمون‌های مجازی و صدور گواهی(با مشارکت هر یک از نهادهای مشارکت کننده) این دوره را بر عهده خواهد داشت و مراکز مشارکت کننده به ساماندهی گروه‌های مباحثاتی، تمهید مکان و امکانات برگزاری کلاس­های غیرحضوری(آنلاین) در صورت برگزاری در شهرستان­ها و اخذ آزمون‌های حضوری(در صورت نیاز) و سایر امور اجرایی مربوط به متقاضیان دارای وابستگی سازمانی به نهاد خود مبادرت می‌ورزند. هر یک از نهادهای مشارکت کننده می‌توانند، بر حسب نیازهای خود برخی دروس جنبی و تکمیلی را برای مخاطبین خود در دوره  بگنجانند و تعهد شرکت در آن دروس را از اعضای وابسته خود اخذ نماید. همچنین نهادهای مربوطه می‌توانند از دانش پژوهان خود بخواهند در پایان بخش هر ترم، به ارائه یک پژوهش مبادرت نمایند و برای پژوهش‌های انجام شده امتیازاتی در نظر گرفته خواهد شد.

 

                                                                           گروه خدمات آموزشی پژوهشکده زن و خانواده

 

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397