ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌مرکز‌تحقیقـــات‌زن‌وخانـــواده
عنوان بررسي عوامل اجتماعي موثر بر ميزان رعايت هنجارهاي سنتي ازدواج ( با تكيه بر جامعه زنان )
نام دانشجو / طلبه لیلا خطیب‌زاده
استاد راهنما محمدصادق مهدوی    
استاد مشاور خدیجه سفیری    
دانشگاه دانشگاه الزهرا(س)، دانشكده علوم اجتماعی و اقتصادی
رشته تحصيلي پژوهش علوم اجتماعي
مقطع تحصيلي کارشناسی ارشد
سال اخذ مدرک 1380
تعداد صفحات 227
کلید واژه ازدواج  هنجارهای سنتی ازدواج  دیدگاه‌های مختلف هنجار  رعایت هنجار‌های سنتی   
موضوع ازدواج     همسرگزيني / انتخاب همسر    
چکیده موضوع رساله حاضر بررسی میزان رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج و عوامل مؤثر بر آن در سطح فردی است. 340 نفر از دو منطقه امیریه ـ منیریه (بافت سنتی) و شهرک غرب (بافت مدرن) تهران که به صورت نمونه‌گیری خوشه‌ای چند‌مرحله‌ای انتخاب شده‌اند جمعیت تحقیق را تشکیل می‌دهند. مدل تئوریک تحقیق براساس ترکیبی از نظریات پارسونز، وبر، هومنز، ایوان نای، گهلن، بات و... شکل یافته است.
یافته‌های تحقیق بیانگر این است که میزان پاداش در شهرک غرب رابطه مثبت و شبکه روابط متراکم خانوادگی و عشق در امیریه رابطه منفی با رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج داشته‌اند. گرایش ارزشی فرد و والدین و پیگیری برنامه‌های تلویزیون نیز در هر دو منطقه رابطه مثبت با رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج‌ نشان داده است. پیگیری و مطالعه مطبوعات نیز در شهرک غرب رابطه مثبتی با متغیر وابسته داشته است.
در خصوص سایر یافته‌ها رابطه منفی میان میزان تحصیلات پاسخگو در زمان ازدواج و سطح تحصیلات پدر، رابطه مثبت میان منزلت شغلی پدر با رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج حائز اهمیت است. همچنین پاسخگویان امیریه (بافت سنتی) بیشتر از پاسخگویان شهرک غرب هنجار‌های سنتی ازدواج را رعایت کرده‌اند. هر چه تعداد سال‌های ازدواج بیشتر بوده رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج نیز بیشتر است.
در تحیل رگرسیون چند متغیری، ضریب همبستگی هفت متغیر مستقل گرایش ارزشی فرد و والدین، تحصیلات پاسخگو و همسرش در زمان ازدواج، منزلت شغلی پدر، تماشای تلویزیون و سن همسر با متغیر وابسته 637/0 بدست آمده است. R2 تعدیل یافته نیز بیانگر این مطلب است که 387/0 از واریانس رعایت هنجار‌های سنتی ازدواج را این هفت متغیر تبیین می‌کنند.
شماره ثبت 359 ( قم )      359 ( تهران )      

شناسه پایان نامه 118
تعداد بازدید 1232

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم: خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰
تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 16971
کاربران آنلاین :     15
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397