ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌مرکز‌تحقیقـــات‌زن‌وخانـــواده
عنوان مطالعه تطبیقی پوشش زنان در سفرنامه‌ها و نگاره‌های دوره صفویه
تعداد صفحات 15
نویسنده منصور ولی قوجق - حسین مهرپویا
مشخصات نشریه دوفصلنامه پژوهش هنر - دانشگاه هنر اصفهان سال 7 پیاپی 13
تاریخ انتشار بهار و تابستان - 1396
درجه علمی علمی - ترویجی
محدوده صفحات 123-109
زبان فارسی
کلید واژه پوشش زنان  لباس زنان  زن در صفویه  زنان صفوی  پوشاک زنان  سفرنامه  پوشش زنان در عهد صفویه  بررسی تطبیقی  نگارگری  صفوی  نگارگری ایرانی  نگاره‌های صفوی  نگارگری دوره شاه طهماسب صفوی  نگاره  نقاشی صفویه  پوشاک صفویه  
چکیده یکی از حوادث تاریخی که در دوره صفویه نمود بیشتری داشت و تأثیر بسیاری بر پوشاک صفویه گذاشت ورود اروپائیان به ایران بود که با نوشتن سفرنامه​ها، بخشی از تاریخ مکتوب صفویه را رقم زدند. برای بررسی پوشش زنان صفویه، علاوه بر سفرنامه​ها، از نقاشی ​ها آن دوران نیز می​توان استفاده کرد.
در این مقاله سعی شده با مطالعه تطبیقی به چگونگی انعکاس مطالب و تصاویر پوشش زنان صفویه در سفرنامه​ها و نگاره​های دوره صفویه پرداخته شود. به همین منظور مهم‌ترین سفرنامه​های نوشته ‌شده در دوره​صفویه​در مورد پوشش زنان مورد مطالعه قرارگرفته و مطالب آن با نگاره​های دوره​ی صفویه به‌ صورت تطبیقی بررسی ‌شده است. این مقاله از نوع نظری می​باشد و با روش تطبیقی و با بهره​گیری از منابع کتابخانه‌​ای و بررسی مطالب سفرنامه­​ها و نگاره­​ها درصدد پاسخگویی به این پرسش​ها می​باشد: به چه صورت پوشش زنان دوره صفویه در سفرنامه​ها و نگاره​​های این دوران انعکاس یافته و تا چه حد بر یکدیگر منطبق است؟ برای بررسی پوشش زنان دوره صفویه چرا سفرنامه​ها به همراه نگاره​ها باید مورد استفاده قرار گیرد؟
از دلایل استفاده از سفرنامه​ها به همراه نگاره​ها، کمبود تن​پوش​های زنان به دلایلی مانند فرسوده‌ شدن ابریشم‌​ها و پنبه​های بکار رفته در آن‌ها، تغییر و تحول در پوشش زنان به دلیل ورود فرهنگ غربی و غیره می​باشد. دستاورد​های پژوهش بیانگر آن است که مطالب سفرنامه​ها در برخی موارد به دلایلی مانند تغییر و تحول پوشاک صفویه قابل ‌اطمینان نیستند؛ مثلاً قبای بانوان در تصاویر سفرنامه​ها تا ساق پای آن‌ها می​رسید، اما در برخی از نگاره​​ها می​بینیم که قبا بسیار کوتاه ​تر شده و تا بالای زانو رسیده است. چنین اتفاقی در طراحی کفش​​های راحتی زنان نیز افتاده است، به همین دلیل مطالب سفرنامه​ها به‌تنهایی برای بررسی پوشش زنان صفویه کافی نیستند، بلکه در کنار نگاره​ها می​توانند اسنادی معتبر تلقی شوند.

کد مقاله 27104
تعداد بازدید 13

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم: خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰
تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 16973
کاربران آنلاین :     16
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397