اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1393/12/17
تعداد بازدید: 7296
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نادری در گفت‌وگو با مهرخانه: طرح مَدرس با هدف جریان‌سازی در حوزه مطالعات زنان برگزار می‌گردد


مسئول گروه خدمات آموزشی مرکز تحقیقات زن و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در خصوص طرح مَدرس گفت: پیش از این، مرکز تحقیقات زن و خانواده دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی برگزار می‌کرد، اما برخی از شرکت‌کنندگان متقاضی شرکت در یک درس بودند؛ به همین دلیل طرح جدید به صورت تک‌درس به میان آمد.
 
رضا نادری هدف از اجرای این طرح را جریان‌سازی در حوزه مطالعات زنان عنوان کرد و افزود: فراگیران بر حسب علاقه خود یک درس را انتخاب کرده و آموزش‌های تخصصی آن را تحت‌نظر کارشناسان مرکز فراخواهند گرفت. هم‌چنین در طول دوره مطالعاتی خود با استاد مربوطه ارتباط خواهند داشت.
 
وی با اشاره به این‌که با توجه به نوع درس‌ها مخاطبان آن متفاوت خواهد بود، گفت: مخاطب بیشتر دروس طلاب سطح سه حوزه علمیه و کارشناسی ارشد به بالا هستند، اما در برخی از دروس تخصصی مانند جامعه‌شناسی جنسیت، لازم است دانشجویان، دوره‌های جامعه‌شناختی را گذرانده باشند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نادری ادامه داد: حجج اسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد، مجید دهقان و مهدی سجادی‌امین و دکتر محمدتقی کرمی؛ سرکارخانم‌ها‌ دکتر علاسوند، مدملی و حاج‌اسماعیلی، اساتید طرح مَدرس هستند که به موضوعات مختلفی از جمله جنسیت و تربیت، فمینیسم، جامعه‌شناسی جنسیت و بررسی فقهی پوشش زن می‌پردازند.
 
وی در ادامه به بیان دیگر موضوعات آموزشی این طرح پرداخت و گفت: از دیگر موضوعات طرح مَدرس می‌توان به مسئله‌شناسی و روش‌شناسی پژوهش زن در صدر اسلام، زن در نگاه اندیشمندان معاصر، پوشش زنان در جاهلیت و صدر اسلام، پژوهش لغوی با تأکید بر واژه‌های جنسیتی، زن در نگاه اندیشمندان معاصر شیعه پس از علامه طباطبایی، رویکرد حاکمیتی به فقه با تأکید بر موضوع زن و خانواده، مقایسه عسر و حرج در نگاه فقها و حقوق‌دانان، مسئله‌شناسی فلسفه اخلاق و فمینیسم مقدماتی اشاره کرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نادری با بیان این‌که درس‌ها عمدتاً در دفتر تهران مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار می‌شوند، تصریح کرد: طرح درس "رویکرد حاکمیتی به فقه با تأکید بر موضوع زن و خانواده" در قم خواهد بود. همچنین اولویت برگزاری درس "بررسی فقهی پوشش زن" در شهر قم است که بسته به استقبال، می‌تواند در تهران نیز برگزار شود.


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397