اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1397/5/4
تعداد بازدید: 17535
 
برگزاری نشست تخصصی «بررسی عوامل و پیامدهای اعتیاد زنان» همراه با اکران فیلم دارکوب


نشست تخصصی «بررسی عوامل و پیامدهای اعتیاد زنان» همراه با اکران فیلم دارکوب، با حضور آقایان بهروز شعیبی؛ کارگردان فیلم، سید محمود رضوی؛ تهیه‌کننده فیلم، سید حسن موسوی چلک؛ رئیس انجمن مددکاران ایران و دکتر محمد تقی کرمی؛ عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده و مدیر گروه مطالعات زنان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، سه شنبه ۹ مرداد در پردیس سینمایی باغ کتاب تهران برگزار شد.
در این نشست که به همت مرکز تحقیقات زن و خانواده و مشارکت معاونت فرهنگی گردشگری شرکت نوسازی عباس آباد برگزار گردید، آقایان دکتر محمدتقی کرمی و سید حسن موسوی چلک به ارائه بحث در موضوع «بررسی عوامل و پیامدهای اعتیاد زنان» پرداختند.
بهروز شعیبی کارگردان فیلم سینمایی دارکوب با بیان اینکه ایده اولیه ساخت فیلم با یک اتفاق شکل گرفت و بعد با تحقیقات اولیه و بررسی­های میدانی به عمق فاجعه بهتر پی­بردند اظهار داشتند: به هر حال موضوع اعتیاد موضوعی نیست که بتوان راحت از کنارش گذشت. بنظرم سینمای اجتماعی و همه رسانه­های دیگر باید به آسیب­های اجتماعی و بصورت خاص به مسائل حوزه  زن و خانواده  بیشتر توجه کنند و از جمله این مسائل هم مشکلات زنان سرپرست خانواده است. من امیدوارم بعد از این بیشتر بتوانم در این حوزه کارکنم.
ایشان در پایان، نمایش و نقد فیلم  در میان کارشناسان و متخصصان علوم اجتماعی را فرصتی مناسب برای تعامل مفید میان سینما و دانشگاه در جهت طرح و بررسی بهترمسائل اجتماعی از طریق سینما دانست.
سید محمود رضوی تهیه کننده فیلم دارکوب هم ضمن بیان مشکلات ساختن فیلم اجتماعی اظهار کرد: در سینمای اجتماعی ساختن فیلم برای طرح مشکل و بیان درد است و این فرق دارد با سیاه نمایی ولی خلط نشدن این دو با هم خیلی سخت است. برای من سینما یک امر کاملاً جدی است حتی وقتی که با فرم طنز همراه می­شود با این که ممکن است مردم، رسانه­ها و بعضی سینماگران آن را بعنوان یک تفریح بشناسند. به هرحال بنظرمن حضور دغدغه­مندانه در سینما مهم است حتی به قیمت ورشکستگی که ممکن است در انتظار فیلم­هایی از این دست باشد. البته رسانه­ها و خبرنگاران و مشخصاً تلویزیون می­تواند در جلب توجه مردم به این نوع فیلم خیلی تأثیرگذار باشند.
در ادامه نشست، سید حسن موسوی چلک؛ رئیس انجمن مددکاران ایران با تقدیر از فیلم دارکوب بعنوان فیلمی که به موضوع مهم اعتیاد زنان پرداخته است، عنوان کرد: در کل جامعه ما نسبت به آسیب­های اجتماعی زنان از جمله اعتیاد زنان خیلی حساس­تر است و برای همین هم این نوع مسائل خیلی در فیلم­ها طرح نمی­شود. اما در این فیلم دیدیم که اعتیاد یک زن می­تواند  آینده یک خانواده را به صورت همه جانبه به چالش بکشد و مشکلات بی شماری برای او و محیط اجتماعی­اش ایجاد کند. فیلم بخوبی نشان داده که تنها با همدلی و ایجاد انگیزه در این زن می­توان او را از ورطه اعتیاد نجات داد.
 دکتر محمد تقی کرمی؛ عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زنان و مدیر گروه مطالعات زنان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) هم در سخنانش اشاره کردند: غیر از موضوع اعتیاد زنان که موضوع اصلی و روشن فیلم بود، من دو موضوع مهم را در این فیلم توانستم ببینم؛ یکی نقش مردان در ندیده گرفتن زنان آسیب دیده بعنوان مادر و مادرانگی­شان که ناشی از حاکمیت تفکر مردسالارانه در جامعه ماست و دیگری توجه به این که گاهی حق با آدم­های آسیب دیده و ظاهراً بد فیلم است و حرف­های درست را می­توان از زبان آن­ها شنید و این هم یعنی این که باید از یکسره سفید دیدن یا سیاه دیدن آدم­ها و قضاوت به این شکل در موردشان پرهیز کرد، این چیزیست که به یک معتاد می تواند فرصت برگشت را بدهد.
نشست با پرسش و پاسخ حضار و کارشناسان و نقد فیلم از منظر حاضرین پایان یافت.


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397