مشاهده اخبار
 
تاریخ بارگذاری: 1394/10/12
تعداد بازدید: 4091
 
برگزاری دومین جلسه رویکرد حاکمیتی به فقه با تاکید بر مباحث زن و خانواده


دومین جلسه از درس رویکرد حاکمیتی به فقه با تاکید بر مباحث زن و خانواده از سلسله مباحث طرح مدرس در مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین زیبایی نژاد ریاست مرکز تحقیقات زن و خانواده در این جلسه با حضور دانش پژوهان دوره طرح مدرس به گفتمانی بودن مفهوم عقلانیت،‌ غفلت فقه حاکمیتی در عرصه مباحات، امکان وجود تفاوت حکم فردی و حاکمیتی در یک مصداق مشترک، ایجاد انگیزه برای پرداخت خمس به عنوان بدهی مالیاتی و رویکردهای متفاوت برای مداخلات حاکمیت پرداختند.
ایشان به گفتمانی بودن مفهوم عقلانیت و تفاوت این مفهوم در جوامع مختلف از جمله سنتی، مدرن، پست مدرن، سرمایه داری و غیره اشاره و عنوان کردند: در جامعه مصرفی، عقلانیت و نوع تفکر آن جامعه برای مخاطبینش مصرف را توجیه و مصرف گرایی را ارزشمند می سازد.
مدیر گروه فقه و حقوق مرکز تحقیقات زن و خانواده یکی از خلأهای موجود را غفلت و عدم ورود مدیریت اجتماعی و فقه حاکمیتی در حوزه مباحات دانست و تصریح کردند: مفاهیمی که فقیه از شرع استنباط می کند برای جامعه، سنتی است و فقیهی که وارد عرصه حاکمیت می شود باید نسبت به عادتها و ذائقه ما که در حوزه مباحات شکل می گیرد تفطن داشته باشد و این موضوع نیاز به حساسیت های بیشتری داشته و حاکمیت نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده در ادامه گفتند: با تقویت همبستگی و اخلاق اجتماعی در جامعه که از جمله وظایف حاکمیتی است، احساس پیوند برادری در جامعه تقویت می گردد که این امر باعث طبیعی شدن امر به معروف و نهی از منکر می شود.
حجت الاسلام و المسلمین زیبایی نژاد عنوان کردند: اگر ارتقاء اخلاق و محافظت بر آن و عدم اجازه شیوع اخلاق رذیله در جامعه یکی از وظایف اصلی حاکمیت باشد، بسیاری از مواردی که در مقیاس فردی حکم مستحب یا آداب را داشته در مقیاس حکومتی حکم وجوبی خواهند داشت.
ایشان در ادامه، با بیان دو رویکرد متفاوت و نه انتخاب موضع، به رویکرد دولت سالار (مداخله حداکثری) و رویکرد میزگردان( مداخله حداقلی) توسط دولت اشاره کردند و افزودند: آیا برای دولت باید وظایف حداکثری تعریف کرد یا وظایف حداقلی؟ که البته بین آنها‌ رویکردهای دیگری نیز می باشد و سؤالی که در این رابطه مطرح میشود این است که آیا نگاه ما به دولت اسلامی، حکومت مداخله گر باشد یا با توجه به نزدیک شدن به فضای پست مدرنیسم، میزگردان باشد؟
استاد زیبایی نژاد در بیان این که تصویری که ما از دولت داریم در زرورقی از مقدسات پیچیده شده است گفتند: ما فقه را مقدس نمی دانیم و آن چیزی که مقدس می باشد متن وحیانی است و از آن جا که فقه، دانشی بشری، خطا پذیر و اصلاح پذیر است باید تصمیم گیری در عرصه حاکمیتی با دقت بیشتری صورت گیرد.
ایشان در ادامه افزودند: جامعه اسلامی، جامعه ای است که در آن بایستی احکام اسلامی که ناظر به رفتار افراد است، در جامعه اجرایی شود.
حجت الاسلام و المسلمین زیبایی نژاد در پایان با اشاره به انگیزه سازی در پرداخت خمس در جامعه فرمودند: پرداخت خمس به جای بدهی مالیاتی مستلزم ایجاد تعاملی سازنده بین مراجع عظام و دولت می باشد که این امر باعث انگیزه سازی جهت پرداخت خمس در جامعه و ایجاد چرخه مال حلال به خانه و نظام تربیتی می شود.
گفتنی است استاد زیبایی نژاد در جلسه آینده این درس از دوره طرح مدرس به سوالات ذیل پاسخ می دهند:
•    شاخص تشخیص این موضوع که حکومت اسلامی باید حداکثری یا حداقلی باشد چیست؟
•    فقیه، نسبت به پیامدهای سیاست های توسعه ای،  باید موضع یکسانی داشته باشد یا خیر؟ و اگر این نسبت یکسان نباشد، هنگام تأیید برنامه توسعه، چه کاری باید انجام دهد؟
•    منظور ما از فقه حاکمیتی چیست؟
•    آیا ممکن است که برخی از قواعد فقه حاکمیتی، متفاوت از فقه فردی باشد؟
•    آیا ممکن است در آینده، نیاز به اصول فقهی خاصی داشته باشیم؟


مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397