مشاهده اخبار
 
تاریخ بارگذاری: 1394/10/5
تعداد بازدید: 3006
 
برگزاری نخستین جلسه رویکرد حاکمیتی به فقه با تاکید بر مباحث زن و خانواده


نخستین جلسه رویکرد حاکمیتی به فقه با تاکید بر مباحث زن و خانواد در مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین زیبایی نژاد ریاست مرکز تحقیقات زن و خانواده در این جلسه با حضور دانش پژوهان دوره طرح مدرس به ایراد بحث پرداختند.
ایشان این جلسه را با طرح سوال آیا امروزه با روش و ابزارهای متعارف فقهی موجود فقها، می توانیم دین را در عرصه اجتماعی به طور موفقی تحقق دهیم؟ آغاز کرد.
استاد زیبایی نژاد در ادامه به پرسش هایی از قبیل تفاوت احکام مداخله فرد و حاکمیت در یک مسئله واحد و تفاوت حکم یک شی در مقیاس فردی و کلان پرداخته و افزودند: پاسخ به این سوالات در تعیین رویکرد حاکمیت نسبت به مسایل مختلف فقهی بخصوص در عرصه زن و خانواده تاثیر گذار می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین زیبایی نژاد در پایان جلسه اول دوره رویکرد حاکمیتی به فقه با تاکید بر مباحث زن و خانواده اضافه کردند: یکی از مشکلات موجود در حوزه فقه نگاه درجه دو می باشد، بطور مثال قوانینی که در سال های اخیر در حوزه دفاع از حقوق زنان در کشور به تصویب رسیده است در برخی موارد کلان به سست شدن بنیان خانواده منجر می شود، آیا با توجه به این موارد می توان حکم داد که مجموع قوانینی که باعث حرکت جامعه در مسیر برابری می گردد حرام است.


مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397