مشاهده اخبار
 
تاریخ بارگذاری: 1394/10/5
تعداد بازدید: 3390
 
برگزاری جلسه مساله شناسی و روش شناسی پژوهش زن در صدر اسلام


جلسه درس مساله شناسی و روش شناسی پژوهش زن در صدر اسلام در مرکز تحقیقات زن و خانواده با حضور دانش پژوهان دوره طرح مدرس برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دهقان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده با اشاره به گروه های مختلف که به بررسی مباحث زنان می پردازند عنوان کردند: از جمله این گروه ها، فمینیسم است که سیاست پژوهشی آنها ارتقای موقعیت زنان است و نیز پژوهشگر اسلامی که زن را بعنوان سوژه نگاه میکند و همچنین فقیه که هدفش رسیدن به مراد شارع می باشد.
ایشان در ادامه افزودند: در مراجعه به تاریخ توجه به اهمیت زبان،گزینش وقایع تاریخی و حذف شواهد تاریخی، عدم کنترل متغیر ها در تاریخ برخلاف سایر علوم دیگر همانند روان شناسی و جامعه شناسی، ذهن گرایی در مواجه با مسائل تاریخی، تعمیم های بی دلیل از جزییات، عدم توجه به تشریع تدریجی که عدم توجه به تغییر احکام اولیه را بدنبال دارد و توجه به تغییر زندگی و فرهنگ مسلمانان بعد از رحلت پیامبر(ص) حائز اهمیت می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین دهقان در پاسخ به سوالی که در مواجه با تاریخ مطرح میشود که آیا متون دارای معنای فراتاریخی اند عنوان کردند: تاریخ مندی در متون بشری است که عملش در حال رشد و متکلمش بشر است اما در متون وحیانی خدا متکلم می باشد که عالم مطلق است و بایستی اصل تنزیه بعنوان اصل کلی در این مورد مد نظر قرار بگیرد.
وی در ادامه افزودند: از طرف دیگر گزاره های تشریعی محدود به حکمت حکم نمی شوند؛ در نتیجه احکام تشریعی وحیانی با گزاره های دیگر وحیانی تفاوت دارد.


مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397