ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌مرکز‌تحقیقـــات‌زن‌وخانـــواده
عنوان طلاق از دیدگاه قرآن کریم با رویکرد ترتیب نزول
نام دانشجو / طلبه بتول زاهدی فر
استاد راهنما منذر حکیم    
استاد مشاور صمصام الدین قوامی    
مدرسه علمیه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران
رشته تحصيلي فقه و اصول
مقطع تحصيلي سطح 3
سال اخذ مدرک 1387
تعداد صفحات 224
زبان فارسی
کلید واژه قرآن  خانواده  طلاق  
موضوع احکام خانواده     انواع طلاق     زن و فقه / فقه زنان     طلاق     عده    
چکیده طلاق در لغت به معنای رهاشدن و در اصطلاح فقهی به معنای حلّ العقد است. قرآن کریم نیز با استفاده از عباراتی همچون «تسریح به احسان»، نگاه مترقی خویش به این مسأله را نشان داده است. در شرایطی که طلاق در میان اقوام و ملل گذشته رواج داشته، یهودیان محدودیتی برای آن قائل نبودند و مسیحیان کاتولیک نیز آن را ممنوع می دانستند، اسلام با معرفی آن به عنوان مبغوض ترین حلال، دیدگاه میانه ای عرضه کرد. افزایش نابسامانی های خانواده و رشد روزافزون طلاق، ضرورت پناه بردن به کتاب هدایت و استفاده از برنامه های متعادل و متناسب با فطرت انسان را برای درمان این نابهنجاری ها آشکار می سازد. قرآن کریم با رعایت سیر منطقی، این مشکل را از زمان همسرگزینی و حتی مرحله تبیین جایگاه، نقش و تفاوت های زن و مرد پی جویی می کند و پس از تشریح ابعاد و آثار طلاق، نسبت به استفاده از این آخرین چاره در شرایطی منصفانه و جوانمردانه، توصیه¬هایی ارائه می¬نماید. چنین به نظر می رسد که بررسی دیدگاه¬های قرآنی با استفاده از سیر و ترتیب نزول آیات، این امکان را به دست می دهد که با برنامه های تربیتی قرآن که در آن مقدمات و مؤخرات و مراحل گام به گام درمان مشکلات رعایت شده است، آشنا شویم. همراهی با این سیر کمک می¬کند تا با تغییر بینش انسان نسبت به روابط زوجین، راهکار حل مشکلات، اختلاف سلایق و سوء تفاهمات صرفاً در طلاق دیده نشود. مثلاً تکرار 16 دفعه¬ای واژه ایمان و مشتقاتش در آیات مربوط به این بحث، نشانگر اين حقيقت است که ضعف در مراتب ایمان، یکی از عوامل اصلی ناسازگاری¬ها و ناملایمتی¬های میان زن و شوهر است و اصلاح آن، به رفع مخاصمات کمک خواهد کرد.
از بررسی ترتیب آیات چنین به نظر می¬رسد که با نزدیک شدن به آیات پایانی، دامنه اجازه و اباحۀ طلاق به صورت تدریجی محدود شده و هر چه به آیات متأخر نزدیک می شویم، توصیه به تقوا و رعایت حقوق زنان جدّی تر می شود و در نتیجه، مبغوض بودن این حلال بیشتر نمایان می گردد.
در ارزیابی علل و انگیزه های طلاق، بی توجهی به نیاز جنسی همسر، مهمترین عامل دانسته شده که در 12 آیه قرآن کریم به آن اشاره شده است و سایر عوامل همچون: عدم کفویت، ضعف مبانی اعتقادی، عدم شناخت متقابل، سوء خلق، اضطرار، دنیا خواهی، کراهت، انتخاب همسر دیگر و تهمت زدن در رتبه های بعدی قرار دارند.
شماره ثبت 303 ( قم )      303 ( تهران )      

شناسه پایان نامه 8
تعداد بازدید 1977

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم: خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰
تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 16686
کاربران آنلاین :     19
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1394