ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌مرکز‌تحقیقـــات‌زن‌وخانـــواده
عنوان ملاحظات جنسیتی در برنامه‌ریزی آموزشی با تاکید بر آموزه‌های قرآنی
نام دانشجو / طلبه معصومه جيريايي شراهي
استاد راهنما جمیله علم الهدی    
استاد مشاور کبری پورعبدالله    
دانشگاه دانشگاه امام صادق(ع)، دانشکده مدیریت آموزشی
رشته تحصيلي مديريت آموزشي
مقطع تحصيلي کارشناسی ارشد
سال اخذ مدرک 1390
تعداد صفحات 188
کلید واژه جنسیت و آموزش  جنسيت و قرآن  تفاوت جنسیتی  
موضوع زن و آموزش / جنسيت و آموزش / خانواده و آموزش    
چکیده استخراج دیدگاه اسلامی در مورد تفاوت‌های جنسیتی یا برابری جنسیتی، استنباط مؤلفه‌های اصلی و متمایز دیدگاه اسلامی درباره جنسیت برای برنامه‌ریزی آموزشی از اهداف پژوهش حاضر هستند. در این پژوهش برای استنباط دیدگاه قرآن درباره تفاوت‌های جنسیتی و ملاحظه‌های آن در تعلیم و تربیت، از روش تحلیلی ـ توصیفی محتوای متن استفاده شده است و سپس یافته‌های تحقیق توسط صاحب‌نظران به کمک اجرای پرسشنامه اعتبار‌یابی شده است.
پژوهشگر جهت بررسی فرضیات خود در قرآن، تفسیر‌المیزان و تفسیر تسنیم را به عنوان منابع اصلی و کتاب زن در آینه جلال و جمال را به عنوان منبع فرعی جامعه پژوهشی خود قرار داد و از آنجا که بررسی دقیق آیات قرآن با نمونه‌گیری تصادفی ممکن نیست، نمونه‌گیری هدفمند یا داورانه را در دستور کار خود قرار داد. مؤلفه‌های جنسیتی با روش‌ تحلیل محتوا از آیات قرآن استخراج و از طریق روش مثلث‌سازی صاحب‌نظران جرح و تعدیل شدند؛ سپس پرسشنامه‌ای که حاوی دلالت‌های تربیتی استنباط شده از مؤلفه‌های جنسیتی آیات قرآن بودند، تنظیم شد و در اختیار 30 نفر از صاحب‌نظران حوزه علوم تربیتی و علوم دینی قرار گرفت. ضریب پایایی پرسش‌نامه از طریق نرم‌‌افزار SPSS، 0.82 به دست آمد که مقدار آلفا قابل می‌باشد. شایان ذکر است که روایی صوری یافته‌ها نیز مورد تأیید صاحب‌نظران قرار گرفته است.
مؤلفه‌های استخراج شده از دیدگاه علامه طباطبایی(ره) و آیت الله جوادی آملی پیرامون جنسیت حاکی از آن هستند که دیدگاه قرآنی تفاوت جنسیتی یا تساوی جنسیتی را به طور مطلق برنمی‌تابد. زن و مرد از دیدگاه قرآنی دو صنف از نوعی واحد هستند و لذا علاوه بر اشتراک در بسیاری از ویژگی‌های جسمی، روحی، حقوق و تکالیف دارای تفاوت‌هایی نیز در این موارد هستند. خداوند متعال هدف خود از تفاوت جنسیتی را شناختن یکدیگر و ـ نه ستم و فخر‌فروشی ـ می‌داند؛ هیچ جنسیتی بر جنس دیگر برتری ندارد مگر با تقوا‌تر باشد و این یعنی نگاه توحیدی به مرد و زن که باید مورد توجه برنامه‌ریزان آموزشی قرار گیرد.
شماره ثبت 358 ( قم )      358 ( تهران )      

شناسه پایان نامه 360
تعداد بازدید 3276

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم: خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰
تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 16846
کاربران آنلاین :     17
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397