ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌مرکز‌تحقیقـــات‌زن‌وخانـــواده
عنوان حقوق کودک
نام دانشجو / طلبه ج‍واد م‍دی‍رن‍ی‍ا
استاد راهنما ن‍اص‍ر ک‍ات‍وزی‍ان    
استاد مشاور عبدالمجید قائم‌مقامی    
دانشگاه دانشگاه تهران، دانشكده حقوق و علوم سياسي
رشته تحصيلي نامعلوم
مقطع تحصيلي دکتری
سال اخذ مدرک 1353
تعداد صفحات 221
کلید واژه حضانت  رضاع  تعلیم و تربیت  حقوق کودک   
موضوع زن در قوانين ايران / خانواده در قوانين ايران     تربيت در خانواده     حضانت     حقوق کودک / كودک / حقوق فرزندان     خانواده در اقوام، اديان، مکاتب و ملل     رضاع / خويشاوندي رضاعي / شيردهي    
چکیده حضانت در لغت به معنی پروردن و در اصطلاح به معنی نگهداری مادی و معنوی طفل توسط کسانی که قانون مقرر داشته است. هدف نویسنده پایان‌نامه دفاع از طفل و حقوق او می‌باشد.
یکی دیگر از اهداف نویسنده این است که ضمن بیان حقوق کودک، آن چنان که وجود و آن چنان که باید باشد، حقوق شایسته کودکان را ترسیم نماید. نویسنده در تالیف این پایان‌نامه از روش منطقی دورکیم استفاده نموده و موضوع حضانت را از لحاظ تاریخی با روش منطقی (تجزیه و تحلیل و ترکیب) بررسی کرده و با استفاده از آمار و همچنین مشاهده و استقراء و استنتاج مطالب از طریق قیاس، به تدوین مطالب پرداخته است. همچنین به کتب فقه اسلامی (شیعه و عامه) مراجعه و حضانت را در حقوق فرانسه بررسی کرده و به مطالعه حضانت اطفال در اقلیت‌های رسمی مذهبی ایران می‌پردازد. در هر یک از موارد مربوط به حضانت، مقایسه بین قانون مدنی و قانون حمایت خانواده به عمل می‌آید. موارد برخاسته از نتایج پایان نامه حاکی از این می‌باشد که حقوق نتوانسته آن طور که باید نسبت به حفظ، نگهداری، تعلیم و تربیت و از همه مهم‌تر آماده ساختن طفل برای زندگی اجتماعی به کمال مطلوب برسد.
در هر حال در مورد کودک و مقررات حضانت او باید ترتیبی داده شود که از اختلافات و نابسامانی‌های وی پیشگیری شود تا نیازی به مراجعه به محاکم دادگستری نباشد.
شماره ثبت 54 ( قم )      54 ( تهران )      

شناسه پایان نامه 237
تعداد بازدید 2235

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم: خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰
تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
تعداد کل کاربران : 16846
کاربران آنلاین :     17
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397