اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1400/7/6
تعداد بازدید: 54565
 
زنان و دفاع مقدس


به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، روابط عمومی پژوهشکده زن و خانواده اقدام به باز نشر روزانه محتوای نشریه شماره 58 حوراء نمود. این شماره از نشریه حوراء به بررسی نقش زنان در دفاع مقدس پرداخته است.
 

مشارکت زنان در دفاع مقدس موضوعی قابل بررسی است. این مشارکت‌ها که عمدتا به صورت دسته‌جمعی انجام می‌شد فضای خاصی را بر مناطق مختلف حاکم می‌کرد. برای گفتگو پیرامون این موضوع به سراغ دکتر فریبا علاسوند، عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده رفتیم. ایشان که خود خوزستانی هستند با درآمیختن تجربیات خود از زندگی در دوران دفاع مقدس در جنوب کشور با مباحث مربوط به مشارکت زنان در هشت سال دفاع، به بررسی این موضوع و ابعادش پرداختند. در ادامه این گفتگو را می‌خوانید.

مشروح این گفتگو را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/6-11.pdf
 

عاملیت زنان در دفاع مقدس، از موضوعاتی است که می‌توان از زوایای مختلف به آن پرداخت. ابعاد این موضوع در نسبت با هویت سیاسی اجتماعی زنان در انقلاب، بر اهمیت آن می‌افزاید. برای گفت‌وگو دراین رابطه و بررسی عاملیت زنان در دفاع مقدس به سراغ دکتر مرتضی شیرودی رفتیم.
 
مشروح این گفتگو را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/40-45.pdf
 

فمنیست‌ها در تولیدات و آثار خود چه مواجهه‌ای با دفاع مقدس و حضور زنان در این عرصه داشته‌اند؟ این پرسشی است که موتور محرک ما برای جست‌وجو و بررسی آثار هنری، گفتار و تولیدات فرهنگی این طیف از فعالین زنان بوده است. آن‌چه پرسش را مهم می‌کند مسئله تجاوز بی‌رحمانه یک کشور و حس مسئولیت افراد در برابر این تجاوز است. حس مسئولیت برای حفظ تمامیت یک کشور در دوران دفاع و پس از دفاع به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد. زنان این سرزمین در دوران هشت سال دفاع مقدس مسئولیت‌پذیری، ایثار و حضور در میدان دفاع مقدس را دوشادوش مردان به اوج رساندند، عاملیت ایشان در آن مقطع تاریخی به اشکال مختلف به منصه‌ظهور رسید و جامعه و تاریخ شاهد صحنه‌هایی متفاوت از نقش‌آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف بود.
 
این یادداشت را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/32-39.pdf
 

دفاع مقدس ابعاد مختلفی در نسبت با انسان ایرانی و تاریخ می‌یابد، اما یکی از ابعاد ویژه این واقعه نسبتی است که با زن ایرانی یافته و در این نسبت جلوه‌های متکثر و خاصی را خلق کرده است. تامل و توجه به این ابعاد است که قادر است گذشته را به امروز و فردا پیوند زده و جامعه را در فهم مسیرش یاری کند. این مسیر در مقاطعی خاص، پررنگ‌تر و قابل‌توجه‌تر است. شاید با شروع جنگِ تحمیلی کسی تصوری از نوع ایفای نقش جامعه در این عرصه نداشت، اما از شهریور 1359 تا تیرماه 1367 در طول طولانی‌ترین جنگ در قرن بیستم، همگان شاهد صحنه‌هایی بودند که در اتمسفر دفاع مقدس معنا می‌یافت.
 
این یادداشت را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/12-19.pdf
 

خانواده ی شهدا عنوان بیش از حد کلی است برای اشاره به مادر، پدر، خواهر، برادر یا فرزند شهید بودن. هر کدام از این هویت ها فارغ از اطلاق کلی عنوان نقشی آن، انسانی هستند که به شیوه‌ای متفاوت غیبت شهید را حس می‌کنند. شهادت که عموما با مردانگی گره خورده و عدم حضور مردی در خانه را تداعی می‌کند، معمولا برای زنان حاوی معانی ویژه‌ای است. معانی که فارغ از بار ارزشی و حماسی آن، حاکی از غیبت عضوی از خانواده است که گرچه در یک لحظه اتفاق می‌افتد، اما زندگی اعضای وابسته را یک عمر تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این گزارش نگاهی به ناگفته‌های زنانی داریم که عموما در روایت‌ها غایب بوده‌اند.
 
این گزارش را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/52-59.pdf
 

احیای گروه‌های همیاری زنانه روستایی در دفاع مقدس
نگاهی به کتاب«نان سال‌های جنگ»
 
این یادداشت را در لینک ذیل بخوانید
https://files.wrc.ir/_tmp/46-51.pdf
 

بازنمایی نقش زنان در دفاع مقدس به شرایط اجتماعی روز بستگی دارد بازنمایی نقش آفرینی زنان در دفاع مقدس، موضوعی است که می‌تواند امروز جامعه ایرانی را به دیروز و حتی به فردا گره بزند. اینکه زنان بدانند در بزنگاه های انقلاب چه مسیری را طی کردند امروز کجا ایستاده‌اند به آنها کمک خواهد کرد تا تصویری بهتر از فردا و کنش گریشان داشته باشند. ما به این تصویر نیاز داریم و سینما و تلویزیون نقشی مهم در این بازنمایی تصویری دارد. برای بررسی ابعاد این بازنمایی با دکتر اعظم راودراد عضو هیئت علمی علوم ارتباطات دانشگاه تهران صحبت کردیم.
 
متن این گفتگو را از نظر می گذرانید
https://files.wrc.ir/_tmp/22-31.pdf
 

نگرش دختران نوجوان به زنان فعال در عرصه دفاع مقدس
 
این گزارش را در لینک ذیل بخوانید
 https://files.wrc.ir/_tmp/78-85.pdf


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397