اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1398/7/11
تعداد بازدید: 13709
 
نشست علمی با موضوع «عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی»


نشست علمی با موضوع «عفاف جنسی در پویش‌ های فمینیستی» با ارائه بحث حجت الاسلام و المسلین محمد رضا زیبایی‌ نژاد پنج‌ شنبه 11 مهر ماه ساعت 10 برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات زن و خانواده، محمدرضا زیبایی نژاد در نشست علمی "عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی" که در سالن جلسات مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد، با اشاره به اهمیت ارائه تحقیقات علمی در حوزه زنان توسط محققان مسلمان اظهار داشت: باید بپذیریم موضوع زن و خانواده از ناحیه جریان‌های انقلابی مورد توجه واقع نشده و تحقیقات در حوزه مسائل اجتماعی دچار چالش‌های جدی است.
وی با بیان تاریخچه کاملی از روند تحقیقات محققان خارجی و غیرانقلابی افزود: تمام تحقیقات انجام‌شده بر اساس اسناد موجود بوده اما به دلیل کم‌کاری اصحاب انقلاب امروز باید تاریخ اجتماعی خود را از زبان دیگران روایت کرده و بی‌شک چهارچوب نظری آن‌ها ذهنیت ما را شکل می‌دهد.
رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده یکی از موضوعات مغفول مانده در تحقیقات را مسئله حجاب و عفاف دانست و تصریح کرد: برای رسیدن به تاریخچه حجاب و عفاف و همچنین روند تحولات آن در تاریخ باید نگاهی فراتر از یک فرمان از سمت شخص خاص داشته باشیم.
وی سطحی‌نگری حاکم در جامعه در حوزه حجاب را یکی از آفت‌های عدم توجه علمی به موضوع حجاب عنوان کرد و گفت: نگاه نظام جمهوری اسلامی به حجاب فراتر از یک باور یا سلیقه شخصی بوده و باید این موضوع به ‌درستی تبیین و بیان شود.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین زیبایی نژاد ادامه داد: حضور پررنگ زنان باحجاب در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی مهم‌ترین دلیل بطلان ادله فمینیست‌های افراطی برای ممانعت حجاب برای حضور زنان در اجتماع است.
وی سخنرانی امام خمینی (ره) را برای حضور باحجاب زنان در ادارات در 15 اسفند سال 57 را در بستر تاریخ تشریح و تأکید کرد: حجاب و سایر موضوعات اجتماعی را باید در بستر تاریخ و تحولات سیاسی حاکم بر موضوع تبیین کرده و نمی‌توانیم نسبت به این موضوعات بدون نگاه علمی و پژوهش‌های ناظر به میدان ورود کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده ادامه داد: امروز حجاب وجه سیاسی پیداکرده و رفتار حاکمیت نسبت به آن دلیل مهمی برای پرداختن به این موضوع است و باید به‌صورت جامع و از همه ابعاد به آن پرداخته شود.
وی نگاه جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی به مقوله حجاب را تبیین و بیان کرد: امروز باید به موضوع حجاب با توجه به نگاه فمینیست‌ها و جریان‌های نواندیشی در جامعه نگاه کرده تا بتوانیم پاسخی علمی برای همه آن‌ها داشته باشیم.
 
 
کانال مرکز تحقیقات زن و خانواده در سروش
 https://sapp.ir/womenrc
 کانال مرکز تحقیقات زن و خانواده در ایتا
 https://eitaa.com/womenrc
 با ما همراه باشید


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


مرکز تحقیقات زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 مرکز تحقیقات زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397