اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1393/9/6
تعداد بازدید: 5825
 
تغییر فرهنگ یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش رشد جمعیت در کشور است


حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد، رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده در همایش جمعیت؛ افتخار نبوی، امید مهدوی که با حضور خواهران طلبه در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد، به تبیین مسائل مربوط به سبک زندگی و مباحث رشد جمعیت پرداخت.
 
وی با اشاره به تغییر افکار در رابطه با کاهش جمعیت گفت: جامعه ما باید به این مطلب واقف باشد که کشور در حال حاضر با کاهش رشد جمعیت روبرو شده است و این امر تهدیدی برای آینده کشور است و باید برای مقابله با آن برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی صورت بگیرد.
 
رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان این‌که کاهش رشد جمعیت در سراسر دنیا یک معضل محسوب می‌شود، افزود: مشکل کاهش رشد جمعیت در تمام کشورهای دنیا دیده می‌شود و برخی از این کشورها به کاهش جمعیت نیز دچار شده‌اند و در مبارزه با این مشکل بسیار در تلاش هستند.
 
حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد دلیل تأثیرگذار نبودن کاهش رشد جمعیت بر کاهش جمعیت در کشور را کم بودن مرگ و میر به دلیل جوان بودن جمعیت ذکر کرد و اظهار کرد: این کاهش رشد جمعیت در آینده که آمار کهنسالی بالا می‌رود و مرگ و میر زیاد می‌شود به کاهش محسوس جمعیت کشور خواهد انجامید. 
 
وی وجود حداقل یک دختر در هر خانواده را کمکی برای ثبوت جمعیت ذکر و خاطرنشان کرد: اگر هر خانواده با احتساب زنان نابارور و آمار طلاق به صورت متوسط سه فرزند داشته باشند، باعث می‌شود جمعیت کشور ثابت بماند.
 
مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان این‌که دولت به تنهایی عامل کاهش رشد جمعیت در کشور نیست و نمی‌تواند هر لحظه که اراده کرد جمعیت کشور را کاهش و یا افزایش بخشد، ادامه داد: این تفکر که دولت‌های داخلی و کشورهای بیگانه به تنهایی سبب کاهش رشد جمعیت کشور شده‌اند، امری غلط و اشتباه است.
 
وی یکی از مهم ترین عوامل کاهش رشد جمعیت در هر جامعه را تغییر فرهنگ دانست و خاطرنشان کرد: اگر عوامل کاهش رشد جمعیت را بررسی کنیم خواهیم دید تغییر فرهنگ مهم‌ترین عامل کاهش جمعیت و افزایش شهرنشینی اساسی‌ترین دلیل تغییر فرهنگ است.
 
حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد ادامه داد: توقعات مردم با شهرنشینی تغییر کرده و در برابر سختی‌ها کم‌طاقت شده‌اند، به گونه‌ای که کاهش تعداد فرزندان را کمکی برای مبارزه با سختی می‌دانند و همین امر سبب کاهش رشد جمعیت در کشور می‌شود. 
 
وی فردگرایی را از دیگر عوامل کاهش رشد جمعیت در کشور دانست و افزود: زمانی که انسان فردگرا می‌شود تنها به فکر فراهم کردن نیازها و از بین بردن موانع این نیاز است و به برطرف کردن نیازهای جامعه نمی‌‌اندیشد و کمیِ فرزند را یکی از راه‌های فراهم آوردن نیازها می‌داند. 
 
مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده ایجاد ارتباط قوی بین زن و مرد را سبب پیشرفت جامعه برشمرد و گفت: برای ایجاد ارتباط، زن و مرد باید به یکدیگر نیاز داشته باشند و اگر جامعه به‌گونه‌ای حرکت کند که زمینه این نیاز را فراهم کند، ارتباط قوی می‌شود و زمانی که پایه‌های یک خانواده قوی شود، مشکل کاهش رشد جمعیت کم خواهد شد.
 
حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد تغییر برخی از شعارهای غلط را که سبب کاهش رشد جمعیت کشور می‌شود، امری ضروری دانست و تأکید کرد: شعارهای غلطی از قبیل «فرزند کمتر، زندگی بهتر»، «فرزند کمتر، آرامش بیشتر» یا «فرزند کمتر، تربیت بهتر» باید مورد تصحیح قرار بگیرد تا یکی از موانع رشد جمعیت برطرف شود.


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ