اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1392/10/8
تعداد بازدید: 7701
 
«دینداری و سبک زندگی زنان» بررسي شد.


به گزارش روابط عمومي مرکز تحقیقات زن و خانواده ؛ در اين نشست سرکارخانم زادسر، عضو هيئت علمي مرکز تحقیقات زن و خانواده ديدگاه‌ها خود را پيرامون «دینداری و سبک زندگی زنان» بيان کرد و جناب دکتر شالچي عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبائي، به عنوان کارشناس جلسه به نقد و بررسي موضوع پرداخت.
زادسر در ابتدای این نشست  درباره دلیل پژوهش و مطالعه در اين حوزه و بررسي عوامل تاثیرگذار آن  اظهار داشت: با توجه به ظهور انواع سبك¬هاي زندگي که از اجزای سازنده تحولات مدرنيته بوده و بسیاری از فرایندهای فرهنگی و اقتصادی مدرن را شکل داده و حتی بازنمودی از جستجوی هویت فردی میباشد و شيوه¬هاي ارتباط و پيوند اجتماعي را نیز تحت تاثیر قرار داده اند، شاهد توجه روز افزون به سبک زندگی در بین جامعه‌شناسان هستیم. به همین دلیل مطالعه آن و عوامل تاثیرگذار مهم بر آن، مانند دینداری افراد در پژوهش حاضر به عنوان مسئله‌ی تحقیق مورد نظر قرار گرفته است.
وي در ادامه با اشاره به اخذ روش تحقيقي بنیادی در اين پژوهش گفت: اساس نظري تحقيق بر نظريه كنش وبر، استوار است. براساس مدل سنجش دينداري گلاك و استارك ، چهار بعد براي سنجش دينداري در نظر گرفته شد كه عبارتند از ابعاد اعتقادي ، عاطفي ، پيامدي ، مناسكي وآگاهي. هم‌چنين به منظور سنجش سبک زندگی افراد، 3 شاخص مدیریت بدن، روابط بین شخصی و هنجارهای مصرف در نظر گرفته شد.
کارشناس مطالعات زن و خانواده بيان داشت: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که از میان متغیر‌‌‌های مستقل تحقیق که وجود رابطه آنها با متغیر وابسته در حد ضعیف تایید شد، مانند دینداری، سرمایه فرهنگی و سن، بیشترین میزان همبستگی میان دینداری و سبک زندگی وی وجود دارد. همچنین فرضیه‌های رابطه‌ی میان سبک زندگی زنان ، مدیریت بدن، هنجارهای مصرف اثبات شد.
عضو هيئت علمي مرکز تحقيقات زن و خانواده؛ از جمله مهمترین دستاورد اين پژوهش را به ارتباط میان دینداری و سبک زندگی افراد برشمرد و افزود: در واقع با كم رنگ شدن اقتدار نهادهاي سنتي ديني و رواج انتخابگري فردي در حوزه دين و تركيبي شدن اصول فكري و عقيدتي، افراد ديگر تنها عامل اثرگذار بر واكنش افراد نسبت به مسائل مختلف اجتماعي تصميم‌گيري ها و نظرات سخنگويان نهاد دين نمي باشد. بر اين مبنا در کنار گزاره های دینی ، كنش‌هاي انتخابگرايانه افراد در حوزه سبک زندگی از الگوهاي فرهنگي نیز تاثير مي پذيرد.بنابراين درکنار اقتدار الگوي فرهنگي ديني ، بررسي اين مطلب كه امروزه الگو يا الگوهاي فرهنگي دیگر در جامعه ايران كدامند مسئله مهمي است كه لازم است در آينده مورد بررسي و سنجش قرار گيرد.
در ادامه اين نشست دکترشالچي، ضمن ذکر نقاط قوت و مثبت صورت گرفته، نظرياتي را در اين مورد ارائه کرد. در پایان این نشست اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده به بیان دیدگاه‌های خود در مورد مسئله مطرح شده پرداختند.


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ