دوره طرح مدرس - معرفی دوره

معرفی دوره  طرح مَدرَس
مقدمه
با انجام دوره‌های آموزشی متعدد توسط مرکز تحقیقات زن و خانواده، برای سنجش های انجام پذیرفته و توجه به درخواست و نگاه مخاطبین مرکز، حلقه‌های علمی و پودمانی با موضوعات مشخص و به روز با حضور پژوهشگران، حول برخی کارشناسان مرکز تشکیل می‌گردد.
ضرورت‌ها
حوزة مطالعات جنسیتی از چند خلأ عمدة رنج می‌برد: کمبود پژوهشگران خبره و پژوهش‌های درخور، فقدان سازمان و برنامه‌‌ای که بتواند از ظرفیت پژوهشگران جریان علمی بالقوه بسازد، کمبود ترویج‌گران و کسانی که مفاهیم را به زبان‌های متنوع، متناسب با گروه‌های سنی و اجتماعی مختلف تبدیل و اقدام به گفتمان‌سازی کنند و فقدان سازمان و برنامه‌ای که بتواند از این ظرفیت جریان تبلیغی بسازد، کمبود مدیران فرهنگی و کسانی که حرکت‌های گروهی را ساماندهی و سرپرستی کنند، کارشناسان و مشاورانی که با نهاد‌ها و افراد تعامل مؤثر داشته باشند و کنشگرانی که در فهم عینیت اجتماعی و در مرحله عمل اجتماعی به درستی ایفای نقش نمایند. این طرح می تواند به رفع خلأ در برخی از این عرصه‌ها یاری رساند.
اهداف
الف. ارتقای علمی کنشگران در عرصه مطالعات زن و خانواده
ب. بهینه سازی روند آموزش ترویجی فعالان فرهنگی-اجتماعی حوزه زن و خانواده از طریق تنوع بخشی به سبک ها، فنون و دوره های انتقال مباحث و استفاده از ظرفیت در حال رشد ابزارها و رسانه ها در تولید و انتقال آسان تر و گسترده تر مفاهیم
ج. زمینه سازی برای تربیت مبلغان، کنشگران و مدیران ارزشی و آشنا با مباحث تخصصی حوزه زن و خانواده به منظور کاستن از خلاءهای موجود
مختصات طرح
به نظر می‌رسد که می‌توان با تلفیق نیاز گروه‌های مختلف الگویی از آموزش انعطاف‌پذیر به شکل «تک درس» را آزمود. ویژگی این آموزش آن است که تک‌درس‌ها از سوی فراگیران « انتخاب» می‌شوند و آنها بر حسب دغدغه‌های خود سرفصل‌های مورد نظر را بر می‌گزینند. از سوی دیگر کارشناسان مرکز این فرصت را می‌یابند تا دغدغه‌های مخاطب را بررسی و لحاظ کنند. مزیت دیگر این سبک از آموزش آن است که می‌تواند مخاطبان بیشتر و اساتید بیشتری را، در سطوح متنوع، درگیر کند و مثلاً دو استاد در دو سطح متفاوت مبحث «فمینیسم» را ارائه کنند.
مخاطب
سطح مخاطب با توجه به دروس ارائه شده متفاوت خواهد بود. برای برخی از دروس اتمام سطح 2 حوزه یا کارشناسی کفایت می کند و برای برخی دیگر اتمام یا اشتغال به سطح 3 و کارشناسی ارشد و بالاتر نیاز است. گزینش دوره و انجام مراحل ثبت نام و ساماندهی گروه ها بر عهده مرکز تحقیقات زن و خانواده می باشد.
پیش نیازها
بیشتر دروس فاقد پیش نیاز بوده ولی مناسب است افراد شرکت‌کننده با مباحث زنان در حد کتاب‌های نظام حقوق زن در اسلام (استاد مطهری) و زن در اسلام (استاد علاسوند) یا درآمدی بر نظام شخصیت زن در اسلام (استاد سبحانی و استاد زیبایی‌نژاد) آشنا باشند.

تعهدات مرکز و امتیازات اعطایی
اعطای گواهی پایان دوره، ارائه مشاوره و حمایت علمی از انجمن های علمی و فرهنگی که توسط فارغ التحصیلان تاسیس شود، ارائه سیر مطالعاتی و تعیین اساتید بر عهده مرکز خواهد بود.

 

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397